elérhetőségeink

jelentkezés

munkatársaink

intézményünk

működési dokumentumok

vizsgálatok

speciális terápiák

olvasnivalók

események

english

 

 

 

TANULÁSI NEHÉZSÉGEK DIAGNOSZTIKÁJA

Gyakran előfordul, hogy ép értelmű, ép érzékszervű gyermekek képességeikhez és adottságaikhoz mérten aránytalanul alacsony szinten teljesítenek az iskolában. Ezek hátterében több részképesség együttes gyengesége is állhat. Itt azokról a tanulási nehézségekről, teljesítményzavarokról beszélünk, melyeket diszlexiának (olvasászavar), diszgráfiának (írászavar), diszkalkuliának (számolási nehézség) hívunk.

Természetesen nem minden olvasási nehézség jelent diszlexiát, és nem minden gyenge matekosnál kell diszkalkuliára gondolnunk. A tünetek sokfélesége, különböző kombinációi miatt nagyon fontos a részletes kivizsgálás. Ezek pontos megállapítását bízzuk szakemberre! Viszont, ha felmerül a gyanú, ne halogassuk a vizsgálatot! A probléma gyökereinek pontos ismerete azért is elengedhetetlen, mert a szakszerű segítségnyújtással, a képességekhez alkalmazkodó tanítással és értékeléssel, az iskolában az egyéni különbségek figyelembevételével a tanulási nehézségek tünetei jelentősen csökkenthetők, s – a probléma súlyosságával arányosan – megszűntethetők. Minél később derül ki egy tanulónál a tanulási zavar, annál nehezebb a segítségnyújtás, a korrigálás, a rosszul beidegződött mechanizmusok rendezése.

Az ideális az lenne, ha ezek a gyerekek már óvodáskorukban megkapnák a szükséges segítséget, ezáltal ki sem alakulhatnának a tanulási zavarok.