elérhetőségeink

jelentkezés

munkatársaink

intézményünk

működési dokumentumok

vizsgálatok

speciális terápiák

olvasnivalók

események

english

 

 

NEVELÉSI TANÁCSADÓ

 

(Ide kattintva megtekintheti küldetésnyilatkozatunkat!)

            Intézményünk ingyenesen áll a kerület polgárainak rendelkezésére, ha a gyermekük tanulási, magatartási vagy kapcsolatteremtési problémákkal küszködik. Segítséget tudunk nyújtani a szülőknek, ha észreveszik, hogy gyermekük nyugtalan, vagy fáradékony feladatvégzés közben, figyelme könnyen elterelődik, nehezen tanul, teljesítménye ingadozó, iskolai eredményei gyengébbek képességeinél, esetleg írás-olvasás- vagy matematikai készsége gyenge.

 

            Próbálunk segíteni, ha a gyermek zárkózott, nehezen barátkozik, vagy dacos, nyugtalan, dühkitörései vannak, verekszik, esetleg túlérzékeny, mindenért sír. Feltétlenül odafigyelünk, ha a tanuló iskolát kerül, csavarog, jegyeit meghamisítja, ellopkod tárgyakat, hazudozik, viselkedése látszólag indokolatlanul, hirtelen megváltozik.

 

            A szülő – vagy a pedagógus – akkor is hozzánk fordulhat, ha úgy érzi, kifogyott a nevelési eszközökből, csődbe jutott eddigi módszereivel, vagy elégedetlen a gyermek fejlődési ütemével. Tanácsadónkban jelentkezhet a szülő, a pedagógus, illetve akár maga a gyermek is, amennyiben már középiskolás korú. Legsikeresebben az önként jelentkezőkkel tudunk foglalkozni. A hivatalos beutalóval érkezők ellenállásának leküzdése igen nehéz és néha sikertelen feladat. Általában náluk addigra már nagyon elmérgesedett valamilyen probléma és a család kizárólag külső okokra hivatkozik. Ilyenkor munkánk esetleg csak több éves távlatban hozhat eredményt.

 

            Intézményünk elvileg a 3-18 éves kor közötti gyermek problémáival foglalkozik, azonban nem szoktunk ezen határokhoz mereven ragaszkodni. A hozzánk fordulókat – a probléma jellege alapján – rövid határidőn belül pedagógus vagy pszichológus munkatársunk fogadja. Törekszünk arra, hogy azt a személyt válasszuk ki minden gyermek számára, aki várhatóan a legeredményesebben tud majd foglalkozni vele. A kezelés folyamán felmerülő problémákat team-munkában dolgozzuk fel. Tanácsadónk ily módon a terápiás közösség elvén működik. A problémásabb eseteket közös megbeszélésen gondoljuk, elemezzük végig.

 

            Aszerint, hogy éppen a gyermek, a szülő vagy a pedagógus gondjai a legégetőbbek, illetve, hogy az adott időben a terápiás és fejlesztő munka mely változatára van szükség és lehetőség, a segítségnyújtás többféle módját alkalmazzuk egymás után és mellett. A terápia hossza és sikeressége a gyermek esetleges idegrendszeri funkciózavarának súlyosságán kívül sok minden mástól is függ. Nagyon sok múlik azon is, hogy a szülők és a pedagógusok mennyire együttműködőek.

 

            A problémák megismeréséhez először alaposan tájékozódnunk kell. Ezt a későbbi terápiás munka érdekében tesszük. A diagnosztikai vizsgálatokat követően mérlegeljük, hogy a felmerült problémák közül melyiket tekintjük elsődlegesnek. A tanulási zavarok, a teljesítmény gátlása, a képességek lemaradása esetén elsőként mindig a terápiás hatású fejlesztéssel foglalkozunk. A sikeres iskolai teljesítményhez elengedhetetlen bizonyos képességek megfelelő szintű fejlettsége. A fejlesztést folytató pedagógus mindig a kezelő pszichológussal konzultálva alkalmazza módszereit, a gyermek személyiségéhez és állapotához igazodva, egyéni vagy csoportos formában.

 

            A sikeres beiskolázás érdekében minden tanév elején vizsgáljuk a nagycsoportos óvodások vizuomotoros fejlettségét. Az így kiszűrt gyermekeket részletesebb vizsgálatra hívjuk intézményünkbe. Ennek eredményei alapján, amennyiben szükséges, a gyermek számára fejlesztő foglalkozást ajánlunk fel, mely különböző módszerekkel, de mindig játékos keretek között, egyénileg vagy csoportos formában történik. Szükség esetén igénybe vesszük más szakember segítségét is.

 

            Ezt a gondosságot az iskolaérettségi vizsgálatoknál is alkalmazzuk. Ilyenkor azt mérlegeljük, hogy a gyermek érettségi foka lehetővé teszi-e számára a kudarc nélküli, zökkenőmentes iskolakezdést, és milyen iskolatípus fejlesztené legjobban személyiségét és képességeit. Az egész délelőttöt igénybevevő vizsgálatok során először beszélgetünk a szülőkkel gyermekük eddigi fejlődését és a szülők elképzeléseit illetően. Majd csoportos és egyéni pedagógiai-pszichológiai vizsgálatokat folytatunk a gyermekekkel. Mindezek alapján írjuk le javaslatainkat a szülők, az óvoda és az iskola számára. A szakvéleményben javaslatot teszünk a nevelési tanácsadó részéről szükségesnek látott terápiás és fejlesztő foglalkozásokra is.

 

            A hozzánk kerülő gyermek vizsgálatát és gondozását általában egyik vagy mindkét szülő – szükség esetén testvér, nagyszülő – bevonásával végezzük. A törvény előírja számunkra, hogy gyermekekkel csak szülői kérésre illetve hozzájárulással foglalkozhatunk. Amennyiben a gyermek problémája ezt indokolja, felvesszük a kapcsolatot az őt nevelő pedagógusokkal is. Intézménylátogatásokat végzünk, rendszeresen konzultálunk pedagógusokkal, azonban terápiás és fejlesztő munkát csak a tanácsadóban folytatunk.

 

            Intézményünk hivatalos megkeresés alapján ad szakvéleményt a törvény által előírt esetekben. Az ehhez szükséges vizsgálatok elvégzéséhez a szülők egyetértése szükséges.

 

            A nevelési tanácsadó tevékenysége szorosan kötődik az óvodai nevelési évhez és iskolai tanévhez. A nyári időszakban heti egy alkalommal tartunk szakmai ügyeletet.

            A fentiekben vázolt működési módot a ránk vonatkozó jogszabályok figyelembevételével, sokévi együttes munka tapasztalatai alapján alakítottuk ki.